colaborator

Bianca Vasile

Bianca este elevă la Colegiul Național „Mihai Eminescu” din Buzău, profilul filologie. Este pasionată de scris, citit și muzică, iar în viitor i-ar plăcea să urmez o carieră în jurnalism.

EDUCAȚIA ÎN LUME. Guvernul kenyan vrea să reimpună pedepsele corporale în școală

În continuare, dilema tuturor guvernelor lumii este dacă școala față în față rămâne o idee bună în pandemie. Elevii din Marea Britanie s-ar putea întoarce în bănci abia pe 8 martie, în timp ce Franța ar putea să se întoarcă la lockdown. Iar asta vine cu îngrijorări suplimentare, în contextul în care în ultima vreme au fost câteva cazuri de sinucideri în rândul tinerilor și adolescenților francezi. O veste tristă vine din Kenya care își propune să reintroducă bătaia în școală cu scopul de a-i disciplina pe elevi. Iar din Darwin, Australia, aflăm că elevii sunt mai îngrijorați de siguranța lor decât de rezultatele de la școală, din cauza criminalității.

31.01.2021

Ce trebuie să știi ca elev înainte de alegeri

Interviu de Valentina Nicolae, fotografie de Katerina Nedelcu

Un student din Iași vorbește tinerilor din licee și universități despre importanța dreptului la vot și combate preconcepția că votul nu contează.

23.11.2019

Scriitoarea care le-a făcut personaje pe „Nu vreau” și „Nu pot”. „Am început să scriu pentru băiatul meu care nu voia să citească. Acum îmi face liste cărți”

de Ema Tănase

Să-i faci pe copii să citească în era Tik Tok poate fi o provocare pentru mulți părinți. A fost și pentru Nicoleta Fotău care nu reușea să-l convingă pe fiul ei Antonio să deschidă vreo carte. Asta până când a început să scrie special pentru el. În 2018 i-a dat viață lui Titi, primul erou al vieții de zi cu zi care să-i facă pe copii să se regăsească în cărți. Apoi, inspirată de cei mici, a făcut personaje din „Nu vreau” și „Nu pot”.

11.04.2021