colaborator

Bianca Vasile

Bianca este elevă la Colegiul Național „Mihai Eminescu” din Buzău, profilul filologie. Este pasionată de scris, citit și muzică, iar în viitor i-ar plăcea să urmez o carieră în jurnalism.

Olimpicii României cer competiții online sau organizate pe rând, cu distanțare. „Mulți copii nu mai lucrează pentru că nu mai au motivație”

de Andreea Ofițeru. Foto: Shutterstock

Anul trecut, olimpicii români au obținut peste 200 de medalii la competiții internaționale. Elevi care se pregătesc an de an, care lucrează suplimentar și trăiesc pentru a duce steagul României pe podiumul olimpiadelor internaționale, se găsesc în acest an fără un țel. Ministerul Educației a decis să suspende organizarea oricăror concursuri de acest gen. Asemenea sportivilor, și „creierele” trebuie antrenate cu gândul la o competiție. Unde mai pui că rezultatele la concursurile internaționale le-au asigurat multora locuri la universități prestigioase din lume.

12.11.2020

Cantonament de ONG-ist

De Școala9, ilustrații de Ana Maria Dudu

În fiecare vineri din luna iulie, propunem scenarii de creștere pe timpul verii. Astăzi, niște idei pentru activiștii din educație.

26.07.2019

Ligia Deca, propusă ministru al Educației

Fostul consilier prezidențial Ligia Deca este noul ministru al Educației. Interimatul este asigurat în acest moment, după demisia lui Sorin Cîmpeanu, de Sebastian Burduja, ministrul Cercetării. Propunerea votată în Biroul Politic Național al PNL a fost ca Ligia Deca să preia această funcție, potrivit unor surse politice citate de Libertatea.

03.10.2022