Bianca este elevă la Colegiul Național „Mihai Eminescu” din Buzău, profilul filologie. Este pasionată de scris, citit și muzică, iar în viitor i-ar plăcea să urmez o carieră în jurnalism.
Magda Roaită este consilier profesional în Franța, țara în care fiecare cetățean primește anual o sumă de bani pentru cursuri de dezvoltare. După un curs de orientare în carieră, și-a dat seama că asta își dorește și ea să facă, să-i ajute pe alții să își găsească locul de muncă ideal, așa că a renunțat la inginerie. Românca are clienți între 20 și 50 de ani pe care îi ghidează, timp de mai multe luni, să-și descopere abilitățile, preferințele, să-și înfrângă fricile și în final, să-și schimbe viața.
O cercetare despre adolescenții din România, Croația și Italia arată cum s-au schimbat visele lor în perioada pandemiei, în special în starea de urgență. Coșmarurile au fost frecvente mai ales în cazul celor care au trăit, dincolo de izolarea de prieteni și colegi, situații dificile în familie: apropiații s-au infectat cu virusul sau chiar au murit. Autorii studiului internațional cred că visele ar trebui luate în seamă când se elaborează programe de prevenție pentru adolescenții care se luptă cu stresul cauzat de pandemie, pentru că s-a dovedit că ele includ experiențele emoționale din timpul zilei.
Articol susținut de Asociația SNK. În perioada 9-31 decembrie, la Seneca Anticafe are loc expoziția interactivă „Gardienii Planetei”, un eveniment care explorează relația dintre oameni și cel mai de preț cămin al lor – planeta Pământ. Expoziția vrea să inspire vizitatorii să reflecteze asupra modului în care grija și acțiunile lor influențează sănătatea planetei și vine la capătul proiectului cu același nume care a pregătit cadre didactice să abordeze cu elevii problemele de mediu în activitățile de zi cu zi. De asemenea, au fost amenajate cinci biblioteci de mediu în școli și 200 de copii au participat la ateliere în care au utilizat știința și arta pentru a crea un dialog cu publicul larg.