studentă

Corina Dimitriu

19 ani, studentă la Litere. Victimă fericită, învinsă iremediabil de cuvânt

Editorial. De ce ne grăbesc? Între SUA și România, poveste de Crăciun agresiv comercializat și fad

de Cătălina Florescu

Pedala pe accelerație, muzica la maxim, viteză, hai, acum, repede, repede, repede. Astea ar putea fi indicațiile de pe un platou de filmare și, dacă ar fi așa, nu m-aș speria. Aș înțelege că anumite convenții cum ar fi cea în care realitatea este întreruptă pentru a face loc imaginației trebuie să se întâmple, altfel vor fi probleme și mai mari decât acest make-believe al artei. Numai că aceste cuvinte de mai sus nu sunt fictive, ni se întâmplă la fiecare sfârșit de noiembrie. Nu mai suntem oameni, se pare, ci am devenit doar un „accesoriu” al sărbătorilor de iarnă. Trebuie să intrăm în atmosfera creată atât în mediul online, cât și în magazine și casele noastre când dăm drumul la radio, TV, internet. Nu era însă așa.

22.12.2023

Ce pedepse le-ar da Ministrul Educației Sorin Cîmpeanu profesorilor care fac meditații cu propriii elevi: „Ceva să te doară, să te gândești de două ori”

Ministrul Educației Sorin Cîmpeanu, prezent la Gala Elevului Reprezentant, a vorbit și despre viziunea sa cu privire la profesorii cu abateri disciplinare. Unul dintre derapaje care va fi stipulat într-o lege ce se vrea să intre în vigoare din anul școlar următor este legat de meditațiile făcute cu elevii de la clasă. Ministrul a vorbit și despre înființarea unei comisii naționale formată din profesori care să „judece” problemele de etică.

04.06.2022

Spații sigure

Text și fotografii de Irina Tacu

Ce le învățăm pe fete despre locul lor în lume?

03.09.2018