jurnalist

Ionuț Fantaziu

E absolvent al Facultății de Jurnalism din Iași. În 12 ani de presă a lucrat în redacțiile de la Opinia Studențească, Ziarul de Iași, Evenimentul Zilei, Yahoo News și GreatNews. E interesat de educație, tehnologie și probleme societății.

La stat sau la privat?

de Mara Wagner

Când vine vorba de alegerea unei școli, dilema principală a părinților și a elevilor a devenit înscrierea la o școală de stat sau la una particulară. În condițiile în care în ultimii ani calitatea învățământului oferit de sistemul de stat scade tot mai mult, din ce în ce mai mulți părinți optează pentru o școală în sistem privat.

02.09.2020

Job de vară: Internii

De Ana Maria Ciobanu, fotografii de Oana Barbonie

Ce te învață despre lucrul cu clienții un stagiu de practică într-un mare magazin de mobilă.

30.08.2019

Sistemul de educație din Estonia, țara pe primul loc în Europa la testările PISA: „Aici cea mai bună școală pentru copilul tău e cea de lângă tine”

Învățământul online în Estonia exista dinainte de pandemie. O zi pe săptămână, copiii învățau și părinții lucrau de acasă. Când a venit pandemia, aveau deja platformele de pe care să lucreze și chiar au oferit resursele lor educaționale, la liber, oricărei țări dorește. Toate școlile estoniene, de la cel mai depărtat sătuc până la cele din buricul Tallinnului, au aceleași dotări și profesori la fel de buni. Iar lecția cea mai importantă pe care o oferă este că trebuie să te educi toată viața. Victor Guzun, un moldovean aflat de 14 ani în Estonia și tatăl unui băiețel de șase ani, a făcut pentru Școala 9 o analiză a sistemului de învățământ din cea mai digitalizată țară din lume.

11.06.2021