jurnalist

Ionuț Fantaziu

E absolvent al Facultății de Jurnalism din Iași. În 12 ani de presă a lucrat în redacțiile de la Opinia Studențească, Ziarul de Iași, Evenimentul Zilei, Yahoo News și GreatNews. E interesat de educație, tehnologie și probleme societății.

Cum se face testul de salivă. Medic pediatru: „Există riscul ca elevul să meargă liniștit și infectat la școală, cu testul negativ în buzunar”

de Adelina Mărăcine

Medicul pediatru Eduard Egri se arată sceptic în privința eficacității testelor din salivă, ce urmează să ajungă în școli și explică de ce testarea elevilor ar putea fi un dezastru. În același timp, grijile cu privire la dificultatea testării sunt șterse de un video realizat de o fetiță, în vârstă de nouă ani, care face o demonstrație video și arată că și cei mici se pot autotesta.

27.11.2021

Miky citește

De Ionela Mihaela Niță

Vara asta, o elevă de liceu ne povestește ce-a mai citit. Dacă vrei să-i recomanzi o carte, scrie-i într-un comentariu de ce crezi că ar trebui să ajungă pe lista ei.

12.06.2019

EDUCAȚIA ÎN LUME. Mark Zuckerberg vrea un Instagram pentru copii sub 13 ani. Minori exploatați pe plantațiile de cacao din Coasta de Fildeș

După un an și două luni în care aproape întreaga Planetă s-a mutat online, mai-marii Facebook au în plan să facă o versiune de Instagram pentru preadolescenți. Doar că organizațiile și procurorii se opun. * Un studiu arată că profesorii dau note mai bune elevilor mai sociabili. * Industria ciocolatei încearcă să devină mai etică și pune presiune pe Coasta de Fildeș să combată sclavia copiilor în fermele de cacao. * În Camerun sunt organizate cursuri de readucere la școală pentru victimele grupărilor teroriste. * Școala a fost întreruptă în Gaza și în sudul Israelului din cauza conflictului armat. Educația în lume, în această săptămână.

23.05.2021