Maria Melente

Maria Melente este profesoară de limba și literatura română la Liceul Teoretic Internațional de Informatică București. Iubește educația nonformală și învățarea prin joc și și-a făcut un țel din a crea conținuturi relevante pentru viața reală, în afara porților școlii. O găsiți pe Instagram, @profaderomana.ro, unde le dă sfaturi elevilor, rezolvă pentru ei teste de antrenament și prezintă recomandări de lectură deopotrivă pentru elevi, profesori și părinți.

Psihoterapeută, despre profesorii care își fac elevii de rușine în clasă: „Sunt tributari modului în care au primit și ei educație”

de Medeea Stan

Unii profesori își fac elevii să se rușineze când greșesc, convinși că așa îi stimulează să învețe. Elevii, în special cei de școală primară, își pierd de fapt motivația în astfel de momente, spune, într-un interviu pentru Școala 9, Dorina Stamate, psihoterapeută care lucrează inclusiv cu adolescenți și copii. A avut la terapie, de exemplu, o fată de clasa a III-a care refuza să-și mai facă temele pentru că învățătoarea îi rupea paginile în clasă.

21.04.2023

Împreună putem

De Nicoleta Coșoreanu

Dacă vrei să generezi schimbare pe termen lung în comunitate, cel mai eficient mod de a o obține e să-i înveți pe copii să o producă.

Actorul Mihai Călin, despre lecția pe care a învățat-o după ce a ratat admiterea la facultate: „Elevilor ar trebui să li se vorbească și despre eșec”

de Alexandra Șerban

Într-un interviu pentru Școala9, actorul Mihai Călin spune că elevilor nu ar trebui să li se prezinte doar exemple de oamenii de succes. Avem un cult pentru premianți și pentru elevii cu 10 pe linie la evaluarea națională și la bacalaureat. Școala ar trebui să abordeze și eșecul, să-i învețe pe copii să-l gestioneze corespunzător, pentru a nu fi copleșiți de cele mai mici înfrângeri, crede actorul.

16.07.2021