Reporter

Nicoleta Coșoreanu

Exploratoare de sisteme. Ale celor de legi, în educație, și ale celor de joc, în sport.

Generația 2019 (III)

De Alexandra Țipțer, fotografii de Alex Gâlmeanu

Cine sunt cei care ar putea construi o Românie mai bună și mai diversă? Publicăm o serie despre tineri care credem că ar putea avea un impact asupra felului în care vom trăi pe viitor.

25.09.2019

Un psiholog explică cum poți să le vorbești copiilor despre persoanele gay sau trans: „Copiii nu se nasc intoleranți“

Florinela Iosip

Psihologul Alexa Ciucu, de la Asociația Accept (pentru drepturile persoanelor LGBT+) a explicat pentru Școala 9 cum pot profesorii și părinții să le vorbească copiilor despre conceptul de gen și despre ce înseamnă să fii o persoană transgender sau gay, cât și despre rolurile de gen. I-am adresat mai multe întrebări în contextul în care Curtea Constituțională urmează să se pronunțe pe 28 octombrie în legătură cu sesizarea președintelui Klaus Iohannis privind neconstituționalitatea legii prin care este interzisă abordarea temelor legate de identitatea de gen în şcoli. Totodată, în Parlament se află, din august, un nou proiect pentru redefinirea familiei.

26.10.2020

Mesajul UNESCO de Ziua Mondială a Profesorilor: „Le cerem guvernelor să aibă grijă de siguranța, sănătatea și de binele profesorilor”

Redacția Școala9. Foto: Vlad Chirea

Pe 5 octombrie este celebrată Ziua Mondială a Profesorilor. În România, este sărbătorită printr-o zi liberă. Peste tot în lume, sistemele de educație suferă din cauza pandemiei de COVID-19. În acest context greu pentru profesori și elevi, UNESCO a transmis o declarație comună semnată de Audrey Azoulay, Director General al UNESCO, Guy Ryder, Director General al International Labour Organization, Henrietta H. Fore, Executive Director al UNICEF și David Edwards, secretar general al Education International. „Acum trebuie să gândim mai departe de COVID-19 și să lucrăm pentru a construi sisteme educaționale mai rezistente”, este unul dintre mesajele acestora.

05.10.2020