Art Director

Oana Barbonie

Și un oarecare reporter vizual.

Elevii, între activism și școală

de Școala9, ilustrație de Oana Barbonie

Unii activiști, alții în fața unor răscruci esențiale în viață, elevii despre care am scris anul acesta ne spun povestea copilăriei și a adolescenței de azi.

28.12.2018

Un psiholog explică cum poți să le vorbești copiilor despre persoanele gay sau trans: „Copiii nu se nasc intoleranți“

Florinela Iosip

Psihologul Alexa Ciucu, de la Asociația Accept (pentru drepturile persoanelor LGBT+) a explicat pentru Școala 9 cum pot profesorii și părinții să le vorbească copiilor despre conceptul de gen și despre ce înseamnă să fii o persoană transgender sau gay, cât și despre rolurile de gen. I-am adresat mai multe întrebări în contextul în care Curtea Constituțională urmează să se pronunțe pe 28 octombrie în legătură cu sesizarea președintelui Klaus Iohannis privind neconstituționalitatea legii prin care este interzisă abordarea temelor legate de identitatea de gen în şcoli. Totodată, în Parlament se află, din august, un nou proiect pentru redefinirea familiei.

26.10.2020

PĂRINTE SCRIITOR, COPIL CITITOR | Frici, lecturi și nițică ipocrizie

de Florin Iaru

Deschidem o nouă rubrică, în care ne întrebăm scriitorii părinți dacă și cum citesc copiii lor. Primul invitat, Florin Iaru, face o analiză dură, dar necesară, a situației lecturilor neobligatorii. Atenție, conține opinii tranșante și sfaturi utile.

22.05.2020