Președintele Klaus Iohannis a spus într-o declarație de presă că, în urma consultărilor avute cu miniștrii Educației și Sănătății și altor actori din domeniu, au decis ca școlile să revină din semestrul al doilea la scenariile verde, galben și roșu de redeschidere a școlilor. Adică în funcție de situația epidemiologică din fiecare localitate.
REZOLVAT. „Suntem de multe ori chemați în școli și ne spun «veniți să discutați despre contraceptie, dar la o clasa a 11-a». Când ați avut sarcini la minore? «La clasa a 8-a.» Păi, și eu vin să discut după 3 ani?”
Cum încearcă un director de liceu să-și convingă colegii profesori că predarea nu e despre ei, ci despre elevi, și cine încearcă să îl sprijine.