„Andrușcă Catinca-Maria, clasa 1A!”. Am fost primul copil strigat din generația 2009, de la Școala Gimnazială Nr. 1 din Onești. A urmat școala generală, liceul, facultate, masteratul. Am pus în album acum, înainte de a susține disertația, cele mai vii amintiri.
Aproape 3 milioane de elevi învață în școlile din România, în clase în care tricolorul și stema țării sunt printre primele lucruri pe care le zăresc atunci când intră la ore. De 1 decembrie, am întrebat cinci profesori ce își doresc pentru elevii români. Iată mesajele transmise de Marcel Bartic, Manuela Prajea, Doru Căstăian, Irina Constantinescu și Daniela Elena Ionele.
OP-ED. Mi s-a spus: ne-ai trădat! Susții că sunt destule două ore de literatură, tu, care scrii literatură! Eu cred că un profesor creativ poate să suplimenteze numărul de ore. Și poate să suplimenteze cu propuneri mai atractive, care să seducă elevii și să-i ancoreze în prezent, să le ofere șansa de a exersa argumentarea sau de a discuta literatură contemporană.