elevă

Oana Ene

Oana Ene este elevă în clasa a 11-a, profilul matematică-informatică bilingv engleză,  la Colegiul Național „B. P. Hasdeu”din Buzău. Este pasionată de scris și de muzică, pe care le consideră „o formă de regăsire”. Cea mai mare pasiune a sa este limba franceză și își dorește să urmeze o carieră în diplomație.

Elevul Hassan dintr-a cincea (II) Se bucură că în România profesorii nu bat elevii și că e pace

de Andreea Archip. Foto: Dumitru Angelescu

Trimis de familia sa tocmai din Mosul, unul dintre cele mai periculoase locuri din lume, mereu în război, tânărul Hassan s-a integrat în sistemul românesc de învățământ. Cum îl vede el?

Mama lui Hassan, Baida, a venit recent în România în căutarea păcii și a băiatului ei. „M-am bucurat foarte mult că am ajuns aici și sper să îi putem aduce și pe ceilalți. Dar nu prea știu cum va fi viitorul. E foarte greu fiindcă ei sunt acolo, noi aici. Nu știu cum va fi viitorul nostru”, ne spune mama lui Hassan.

28.11.2020

Dosar cu șină

De Nicoleta Coșoreanu

În luna mai încercăm să înțelegem mai bine cum se traduce „influența sistemului” în viața de zi cu zi a școlilor.

Universitatea din Iași cu grădiniță, școala generală și liceu. Elevii vor face fizica, chimia și informatica în laboratoarele folosite de studenți

de Cătălin Hopulele

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași a devenit recent prima instituție de învățământ superior din țară care are toate ciclurile de studiu, de la grădiniță la liceu. Lectorul Bogdan Neculau, coordonator al programelor preuniversitare, a explicat pentru Școala 9 că aceasta a fost o strategie de la început - „educarea copilului în aceeași instituție de la grădiniță până la studii superioare”. Cum va funcționa?

23.08.2022