Elevii unei clase de la Colegiul „Gheorghe Lazăr” din București au acuzat probleme la ochi după ce lampa cu ultraviolete a fost uitată aprinsă pentru trei ore. O situație similară s-a întâmplat și în urmă cu șapte luni într-o școală din Brașov. Medicul oftalmolog Alina Popa Cherecheanu a explicat pentru Școala9 cum afectează ochii expunerea accidentală la lampa cu ultraviolete, ce simptome apar și ce trebuie făcut pentru o recuperare rapidă.
În fiecare vineri din februarie, ilustratoarea Irina Perju ne spune o poveste vizuală despre rolul părinților în relație cu școala și jocurile de putere care se nasc de aici. Aceasta este a doua poveste.
Cristina Andreescu a predat informatică și la trei licee diferite deodată, la zi și la seral, și își învață elevii să se depășească în fiecare zi.