Psiholoagă

Silvia Guță

A absolvit Psihologia la Universitatea București și s-a specializat în psihoterapie experiențială. Lucrează de 15 ani în proiecte de educație și cultură pentru tineri, cum sunt In a Relationship sau Ideo Ideis, unde coordonează departamentul de dezvoltare comunitară. Crede că oamenii fericiți trăiesc în prezent și că prezentul are loc pentru toți oamenii.

În izolare cu o întrebare. Cum să rezist să stau în casă cu niște părinți cu care nu mă înțeleg?

de Silvia Guță, psiholoagă în echipa In a Relationship

Odată cu pandemia și izolarea, In a Relationship s-a mutat în online și a lansat un formular unde adolescenții pot trimite întrebări anonime. Mai jos puteți citi una dintre întrebările venite de la adolescenți și posibile răspunsuri la ea, documentate cu grijă și respect pentru generația tânără, care trece prin noul context cu o mulțime de necunoscute și prea puțin control pe propria viață.

26.05.2020

În izolare cu o întrebare. Adolescent pe timp de pandemie.

de Silvia Guță, psiholoagă în echipa In a Relationship

Odată cu pandemia și izolarea, In a Relationship s-a mutat în online și de curând a lansat un formular unde adolescenții pot trimite întrebări anonime. Mai jos sunt câteva dintre întrebările de la adolescenți și răspunsurile lor, documentate cu grijă și respect pentru generația tânără, care trece prin pandemie cu o mulțime de necunoscute și prea puțin control pe propria viață.

06.05.2020

Urmăriți în direct dezbaterea online „Profesorii și disciplina”

Redacția Școala 9

Școala 9 organizează astăzi, de la ora 15.00, dezbaterea online „Profesorii și disciplina”, la care este invitat și Ministrul Educației Sorin Cîmpeanu. Evenimentul poate fi urmărit pe Facebook. Vom vorbi despre cum pot fi rezolvate abaterile disciplinare ale cadrelor didactice împreună cu: Cornelia Popa Stavri, secretar general al Federației Sindicatelor Libere din Învățământ, Andreea Ionescu, fondatoare a Grupului civic „Părinții cer schimbare”, Antonia Pup, editorialistă Școala 9 și activistă în domeniul educației și Rareș Cotoi, secretar executiv al Consiliului Național al Elevilor.

Inegalitate în școala românească, înainte și după pandemie

De Valentina Nicolae

Își propune școala să genereze incluziune socială? Care sunt șansele reale de reușită școlară ale unui elev dintr-un mediu defavorizat? Ce efect va avea pandemia asupra copiilor din familii sărace? Sebastian Țoc, sociolog, ne-a răspuns la mai multe întrebări despre legătura dintre educație și inegalitate socială.

08.04.2020

Investiția în școli profesionale ar putea rezolva probleme sociale

De Nicoleta Coșoreanu

Cum poate o companie privată să se implice în dezvoltarea învățământului profesional, mergând mai departe de interesele sale imediate.

15.10.2019