Reporter

Valentina Nicolae

Scriu ca să înțeleg lumea în care mă mișc.

if($j > 2) continue; ?> if($j > 2) continue; ?>

Ediția a V-a a Galei Elevului Reprezentant premiază „generația rezilienței”. „Elevii au ajuns să stea la școală șase-șapte ore cu frica să nu vină un profesor ca să le pună note”

Elevul trebuie să vorbească și neîntrebat, să reacționeze atunci când se întâmplă o nedreptate în jurul lui și să știe că are puterea de a schimba lucrurile. Pe acest tip de școlar pune reflectoarele Gala Elevului Reprezentant, ajunsă la a cincea ediție. Pe 3 iunie vor fi evidențiați elevi, profesori, părinți, grupuri de inițiativă și autorități locale care cred în educație. Robert Avram, președintele Consiliului Național al Elevilor, a povestit pentru Școala 9 cum a crescut dorința de implicare a copiilor în ultimii ani și cu ce noutăți vine evenimentul din acest an.

[Vara mea] Ridică-te și mai încearcă o dată

de Irina Tacu, fotografii de Irisz Kovacs

Pentru o elevă la Arte din București, vacanța se împarte între parcul de skate și primul ei job.

11.07.2018