Vino în „Tabăra de reviste”

Ești licean și vrei să faci o revistă? Adună o echipă de minim patru elevi și înscrie-te la Tabăra de reviste ca să înveți să scrii reportaje, să faci și să alegi fotografiile care să le ilustreze și să-ți promovezi munca.

De Școala9

În perioada 2 iulie-27 august, reporterii și editorii de la Școala9 și invitații lor (fotoreporteri, artiști, alți jurnaliști) te vor însoți într-un curs practic gratuit de jurnalism și editare de reviste. La școala de vară Tabăra de reviste vom vorbi despre cum să alegi ce subiecte abordezi, cum să le documentezi, cum să le ilustrezi prin fotografii sau alte imagini relevante și cum să ajungi la un public cât mai numeros.

Vei ieși pe teren ca să documentezi subiectele pe care le alegem împreună sau ca să faci fotografii, vei scrie articole și vei primi feedback constant de la echipa Școala9 și de la ceilalți participanți la proiect. În plus, la final vei produce și o revistă într-un atelier de zine-uri, iar o parte dintre materialele produse ar putea fi publicate pe site-ul Școala9.

Misiune și strategie • Cum funcționează o redacție • Planificare • Documentare • Interviu • Reportaj • Fotografie vs. ilustrație • Fact checking • Deadline • Promovare

Cine se poate înscrie: Echipe formate din minimum patru membri, elevi la licee din București și din împrejurimi. Proiectul este deschis liceenilor deja implicați în realizarea de reviste (în online sau print), fie ele independente sau ale unor licee, și celor care vor să creeze reviste pentru adolescenți. Echipele care se înscriu din afara Capitalei își vor asigura singure transportul.

Perioada: Tabăra constă în opt întâlniri săptămânale, în perioada 2 iulie-27 august. La fiecare dintre întâlniri trebuie să participe minimum două persoane din fiecare echipă.

Înscrieri: Pentru a putea participa la Tabăra de reviste, completează formularul de înscriere cu datele echipei tale până pe 18 iunie, ora 23:59. Cele cinci echipe selectate pentru tabără vor fi anunțate pe 25 iunie.

Participarea este gratuită!

Teme abordate:

• Ce e revista mea? Misiune și strategie
  • Cum funcționează o redacție. Munca în echipă
  • Documentarea. Cum iei un interviu?
  • Reportajul
  • Ilustrarea unui articol
  • De ce trebuie să fie totul adevărat? Fact checking
  • Planificarea. Deadline-ul.
  • Cum să-ți promovezi revista

Informații suplimentare la maria.bercea@scoala9.ro.

Școala9

Redacția