[Vara mea] Cum mi-am petrecut vacanța

Cu două zile înainte de începerea școlii, revizităm locurile în care elevi, puști și liceeni și-au petrecut vacanța de vară.

08.09.2018

de Școala9

Seria „Vara mea” ne-a purtat în peste 10 povești despre vacanța mare, care trece mereu altfel în funcție de cine ești, câți ani ai, în ce comunitate te-ai născut și care sunt planurile tale.

[Vara mea] Ridică-te și mai încearcă o dată

Pentru o elevă la Arte din București, vacanța se împarte între parcul de skate și primul ei job.

[Vara mea] Mțimi pedru mere

Copiii horahai din comuna Castelu învață să spună „mulțumesc” într-o vacanță de vară cu jocuri de coordonare și cooperare.

[Vara mea] Pe uliță

Pe o stradă din satul Topolog, județul Tulcea, vacanța de vară se împarte între caietul de lucru la limba română, YouTube și jocuri vechi, reinventate.

[Vara mea] Ștafeta

Pentru zeci de copii din țară, vacanța de vară a însemnat și o tabără de o săptămână în care au învățat ce înseamnă disciplina, munca în echipă și viața militară.

[Vara mea] Cu caprele la păscut

Un băiat de 14 ani din Pietroșița, județul Dâmbovița, crește singur 16 capre și visează să-și construiască o mică afacere.

[Vara mea] Crush-uri în oraș

Când ai 14 ani și stai în Capitală, vara e fie o relaxare fără griji, fie o fugă neîncetată să faci lucrurile pentru care nu ai timp în restul anului. Ambele cu pauze pentru vlogurile lui Selly.

Vara mea la festivaluri

Două festivaluri de muzică din vara asta, povestite prin fotografii, momente dragi și prietenia care le leagă.

[Vara mea] Lecția de română

La doi ani de când părinții lui au venit din Iran în România, Barbod se pregătește pentru clasa a IV-a în București și profită de vacanța de vară ca să învețe mai bine limba română.

[Vara mea] Cu capul în nori

La aerodromul din Iași, viitorii planoriști zboară deasupra vacanței de vară.

[Vara mea] Valea lui Andu

Un adolescent de 19 ani din București preferă să-și petreacă verile în satul în care a copilărit și să pozeze colțuri de natură pe care nici chiar sătenii nu le cunosc.

[Vara mea] Eurocălătorie

Ce descoperi despre tine și despre lume când ai 18 ani și câștigi prima ta călătorie gratuită cu trenul în Europa.

[Ideo Ideis] Voluntar de august

Festivalul de teatru tânăr Ideo Ideis din Alexandria n-ar putea exista fără voluntari. Iată cine sunt câțiva dintre cei care au lucrat la a 13-a ediție (6-12 august).

Cum se face o vacanță

Am întrebat câțiva elevi care au terminat clasa a XI-a ce planuri au pentru ultima vacanță de vară înainte de finalul liceului, examenul de bacalaureat și așa-zisa trecere spre viața de adult.

Cine rămâne în școală vara?

Deși vacanța „mare” e un motiv de bucurie pentru copii, ea nu înseamnă decât o scădere a nivelului decibelilor din incintă, nu și a ritmului de lucru pentru cei care rămân vara în școală.

Tu cum ți-ai petrecut vara?

Școala9

Redacția