Aproape 3 milioane de elevi învață în școlile din România, în clase în care tricolorul și stema țării sunt printre primele lucruri pe care le zăresc atunci când intră la ore. De 1 decembrie, am întrebat cinci profesori ce își doresc pentru elevii români. Iată mesajele transmise de Marcel Bartic, Manuela Prajea, Doru Căstăian, Irina Constantinescu și Daniela Elena Ionele.
Julia Boca, tânăra din Galați care a studiat la Colegiul Wellesley din SUA, s-a întors în țară și și-a deschis, la București, o mică firmă de consultanță. Marcată de experiența din State, Julia s-a hotărât să pună totul pe hârtie: lucrurile care au făcut-o fericită, reușitele și eșecurile, depresia și sentimentul de singurătate, dorul de casă. Lucrează acum la o autobiografie, care speră să fie gata în câteva luni. Publicăm în Școala 9 un fragment.
Au vorbit profesorii, copiii, părinții și autoritățile. Perspectiva oamenilor care fac munca de jos, meticuloasă și de neînlocuit, apare rar. Ce spune unul dintre ei, femeie de serviciu de școală?