Dacă vrei, poți. Dacă înveți, vei reuși. Cine e serios și muncește, îi va fi mai bine. Am auzit aceste marote de nenumărate ori. Cel mai recent, ministrul educației, Sorin Cîmpeanu, spunea despre copiii ce provin din familii sărace că dacă învață, pot cumula bursa socială cu cea de merit, iar asta să fie o motivație suficientă pentru părinți „să trimită copilul la școală, nu la muncă”. Am ales să vorbim astăzi despre măsurile de combatere a abandonului școlar, adesea prezentate ca un panaceu, dar care nu pot trece nici drept plasture. Și despre disprețul de a da, de la înălțimea privilegiatului, greutate voinței înaintea putinței.
Profesorii și personalul didactic auxiliar au protestat ieri în fața Guvernului pentru lefurile promise acum cinci ani, când a intrat în vigoare legea salarizării unitare. Aceștia ar fi trebuit să ia cu 16% mai mult la salariu începând din ianuarie, dar au primit doar 4 procente. Școala 9 a rugat angajații din educație să spună care consideră ei că este un salariu corect pentru munca lor. Unii cred că pentru a face profesia atractivă, ar trebui să existe salarii pentru debutanți de la 5.000 de lei în sus. Ministrul Educației Sorin Cîmpeanu le-ar da celor la început de drum 3.750 de lei pe lună.
După evaluarea națională din fiecare an, se văd discrepanțele în notare de la o școală la alta: sunt copii care au avut diferențe de peste patru puncte între mediile anuale și cele de la examen. Specialiștii arată cu degetul spre faptul că nu există standarde care să se aplice unitar în toate clasele din țară. Așa că le-au creat mai mulți profesori în cadrul proiectului Merito. Deocamdată doar pentru clasa a cincea și pentru disciplinele limba română, matematică și educație muzicală.