În timp ce virusul a curmat viețile celor mai în vârstă, tinerii vor resimți efectele în anii următori, atunci când vor intra pe piața muncii. Mai ales cei din țările sărace, unde pierderile educaționale au fost mai mari: în 2020, elevii au pierdut jumătate din anul școlar. Specialiștii previzionează că și economia va suferi de long COVID (n.r. COVID pe termen lung), iar fiecare generație va purta cicatrici diferite, scrie IMFBlog.
O profesoară de limba română din Sinaia a creat o anticafenea în școală, pentru a încuraja elevii să se implice în activități culturale.
Autoritățile locale ar trebui să preia palatele și cluburile copiilor care acum sunt în subordinea inspectoratelor școlare. Descentralizarea unităților care oferă activitate extrașcolară este una dintre măsurile asumate prin proiectul România Educată. La ora actuală, aceste instituții se află în subordinarea inspectoratelor școlare județene.