Patru elevi care au obținut medii peste 9 la Evaluarea Națională de anul acesta au rămas fără un loc la liceu, după repartizarea computerizată. Din păcate, astfel de povești fac parte din rutina admiterii la liceu. Am întrebat un specialist IT și pe reprezentanta unei organizații de părinți unde văd problemele în sistemul de astăzi și cum ar arăta o aplicație integral digitalizată pentru admitere.
Tineri din sistemul de protecție a copilului comemorează pierderea colegilor și construiesc pentru viitor.
Profesorii Monica Halaszi și Horia Corcheș arată prin exemple concrete ce urmări poate avea lipsa predictibilității. De exemplu, cum poți să mai penalizezi absențele care de obicei erau calculate pe semestru în absența semestrelor? O altă problemă este exmatricularea care pare imposibilă cu noile regulamente. Cei doi explică de ce.