Articol susținut de Asociația SNK. În perioada 9-31 decembrie, la Seneca Anticafe are loc expoziția interactivă „Gardienii Planetei”, un eveniment care explorează relația dintre oameni și cel mai de preț cămin al lor – planeta Pământ. Expoziția vrea să inspire vizitatorii să reflecteze asupra modului în care grija și acțiunile lor influențează sănătatea planetei și vine la capătul proiectului cu același nume care a pregătit cadre didactice să abordeze cu elevii problemele de mediu în activitățile de zi cu zi. De asemenea, au fost amenajate cinci biblioteci de mediu în școli și 200 de copii au participat la ateliere în care au utilizat știința și arta pentru a crea un dialog cu publicul larg.
O parabolă care circulă în mediul online și pe care am citit-o de curând pune în lumină (ca multe altele, de fapt) relația dintre profesor și elev. Unui profesor îi apare în vis un înger care-i spune că va avea printre elevii săi unul care va deveni un mare conducător, iar că lui, profesorului, îi revine sarcina de a-l pregăti pentru acest destin. Desigur, identitatea acestui elev nu este dezvăluită de mesagerul din vis, astfel că, odată trezit, profesorul începe să se frământe și să caute soluții.
Peștele mare îl înghite pe cel mic. Un proverb vechi care capătă noi înțelesuri azi când specii exotice ajung în mările de lângă noi. Și ce treabă are asta cu criza climatică și cu pandemiile? Ne-a explicat cercetătoarea Chiara Cadeddu, expertă în sănătate planetară la Universitatea Erasmus din Rotterdam.