Copilăria lui 2021 în imagini

Suntem pe punctul de a lăsa în urmă al doilea an calendaristic al pandemiei. Criza sanitară a schimbat modul în care ne uităm la profesori, la munca lor și la rolul părinților în educație. Ne-am întrebat ce mai înseamnă să fii elev, când interacțiunile tale, de la învățare la joacă, sunt separate de un ecran. Am discutat din nou despre bugetul învățământului și despre salariile profesorilor, despre copiii fără acces la internet și părinții care au devenit profesori peste noapte, în casele lor. Fotoreporterii noștri Eli Driu, Dumitru Angelescu și Vlad Chirea au fost în toată țara și au surprins poze ale unui moment dintr-o viață. Au capturat în imagini vieți de elevi și părinți, de profesori și directori, viața școlii în alb și negru, în online și offline. Vă prezentăm anul lor în 15 fotografii. De fapt, și anul nostru.

Fotografii de Eli Driu, Dumitru Angelescu și Vlad Chirea

Anul lui Eli Driu

Cei 80 de copii din clasele V-VIII din satul Tufanu, județul Argeș, trebuie să meargă 6 km prin pădure ca să ajungă la școală, pe un drum anevoios, cu multe pericole de accidentare și cu riscul de a se întâlni cu urși în calea lor.

iunie 2021, satul Tufanu, județul Arges

Copii mergând la școală prin pădure

Răzvan este unul dintre cei aproape un milion de copii care nu au avut acces la educație în perioada școlii online din timpul pandemiei. Cu acces limitat la internet, dar cu rezultate bune la învățătură, Răzvan a participat și la orele remediale desfășurate în școala lui, pentru a-și crește șansele de a intra la un liceu bun din Iași.

mai 2021, satul Hermeziu, județul Iași

Razvan, băiatul de lânga Prut care a participat la ore remediale

De 16 ani, în luna august, orașul Alexandria este gazdă pentru Ideo Ideis, unul dintre cele mai apreciate festivaluri pentru tineri din România. Zeci de adolescenți participă la ateliere de teatru și de dezvoltare personală pentru a învăța să aibă încredere în ei și într-un viitor mai bun.

august 2021, orașul Alexandria, județul Teleorman

Un zid cu graffiti pe care scrie Noi suntem viitorul

Scenaristul Relu Voicu a fondat asociația “Cu cărțile pe uliță” cu scopul de a înlesni accesul la educație pentru copiii din mediul rural. Asociația își are sediul în casa lui Relu din satul Scrioaștea, unde copii din sat pot merge să împumute cărți, dar și să participe la orele de geometrie pe care Relu le oferă gratuit acestora.

aprilie 2021, satul Scrioaștea, județul Teleorman

Un copil și un bărbat fac lecțiile

Sportivul David Popovici s-a întâlnit cu copiii membri ai Clubului sportiv Miramar, la bazinul unde el și-a început cariera de înotător de performanță. Le-a răspuns micilor sportivi la întrebările acestora despre programul lui de antrenament, dieta și sacrificiile sale, dar și despre satisfacțiile și reușitele sale sportive.

septembrie 2021, Clubul sportiv Miramar, București

David Popovici vorbind cu alte înotători mai mici

Anul lui Vlad Chirea

O fetiță de clasa a II-a de la Scoala ’’Sf. Andrei’’ din București și-a arătat bucuria revenirii la ore și revederii cu învățătoarea scriindu-i acesteia un bilet, pus frumos în plic, în care îi spune că îi este „ca o mamă”. Eleva de 8 ani îi mulțumește profesoarei că nu a renunțat la grupa ei, dar și că a avut răbdare în această perioadă. Bucuresti, 8 februarie 2021.

O profesoară arată o scrisoare primită de la o elevă

Învățătoarea Alexandra Mitrica le aduce surorilor Mihaela și Ștefania pachete cu cărți și ghete, în satul Sarinasuf, Tulcea, 4 februarie 2021.

Copii răsfoind o carte

Elevi si profesori protestează în curtea colegiului „Gheorghe Sincai’’ pentru că nu sunt de acord cu decizia autorităților de a-i reloca, în vederea începerii lucrărilor de consolidare. Pe pancarta copilului din imagine se poate citi „Și eu sunt Șincai’’. București, 10 februarie 2021.

Protest elevi la Liceul Gheorghe Sincai bucuresti

Irina Constantinescu, profesoară și directoarea Școlii Gimnaziale „Matei Gr. Vlădeanu” din satul Cândești-Vale, Dâmbovița, le explică unui elev și mamei cum să completeze fișa de înscriere pentru admiterea la liceu. Candesti-Vale, 5 august 2021.

O profesoară aplecată peste banca elevilor ei

O fetiță îi oferă un buchet de flori învățătoarei sale, înainte de începerea cursurilor la Școala Gimnazială „Iancului’’ din București, 5 mai 2021.

O mamă îi dă un buchet de flori fiicei, în prima zi de scoala

Anul lui Dumitru Angelescu

Un băiat reușește să se cațere pe o statuie și să se așeze pe jobenul acesteia, privind la trecători.

Un băiat cățărat pe capul unei statui

Cel mai greu lucru de restricționat, chiar și în pandemie, este joaca. Copiilor le-a fost cel mai greu să nu interacționeze unii cu ceilalți, dovedindu-ne că este în natura noastră să ne fim aproape și fizic

Copii care se joacă

Mulți români și-au găsit în acest an greu speranța în religie. Copiii sunt adesea apropiați de Biserică de mici, mai ales în comunitățile restrânse.

copil uitându-se la o icoană

Copilăria nu e o vârstă, e un mod de a fi. Parcurile au devenit în timpul pandemiei un loc de întâlnire popular în orașe pentru adolescenți.

Adolescenți în leagăne

În urmă cu 13 ani, un ponei roz ca parte a unei expoziții de artă contemporană la Institutul Cultural Român din New York provoca un scandal public. Și astăzi, poneii roz fac victime, dar la o scară mai mică.

O fetiță și poneiul ei roz

Foto principală: Dumitru Angelescu

Școala9