Elevii, între activism și școală

Unii activiști, alții în fața unor răscruci esențiale în viață, elevii despre care am scris anul acesta ne spun povestea copilăriei și a adolescenței de azi.

de Școala9, ilustrație de Oana Barbonie

Antonia Pup

Ce se întâmplă când o elevă iese în față pentru colegii săi?

Oana Trifan

La începutul clasei a VIII-a, Oana, o fată care crește într-un sat mic din Sălaj, trebuie să aleagă liceul la care își va continua studiile. Toate opțiunile vin cu restricții și sacrificii.

Bogdan

Viața unui elev la un liceu teologic ortodox se împarte între materiile laice, studiul teologiei și misterele vieții de tânăr adult.

Vlăduț Ciobanu

Un băiat de 14 ani din Pietroșița, județul Dâmbovița, crește singur 16 capre și visează să-și construiască o mică afacere.

Alex Dobro

Cum treci de la olimpiade la chimie la studii în psihologie și ce gust îți lasă programele școlare haotice.

Lee Anna

Pentru o elevă la Arte din București, vacanța se împarte între parcul de skate și primul ei job.

Yasmina Micu și Antonia Petrescu

Cei mai buni profesori de educație sexuală din licee sunt chiar adolescenții.

Mihai Tănase

Pentru că autoritățile nu respectă drepturile acordate prin lege copiilor, elevii-activiști din Constanța au dat în judecată 20 de primării. Mihai Tănase, 15 ani, președintele lor, ne spune de ce e important gestul lor.

Florin Râșteiu

Florin Râșteiu nu poate să închidă ochii și să treacă mai departe când știe că unii colegi au probleme și l-au ales pe el să-i reprezinte.

Echipa Girl UP

Ce le învățăm pe fete despre locul lor în lume?

Oana Barbonie

Art Director

Și un oarecare reporter vizual.

Școala9

Redacția