Profesorii noștri în 2018

În primul nostru an, am publicat portretele unor profesori care ne-au inspirat și de la care credem că au mulți de învățat, fie că sunt în sistemul de educație, fie că nu. Acestea sunt modelele noastre de profesor și ne bucurăm să-i punem pe toți pe aceeași pagină.

26.12.2018

de Școala9

Gabriel Săndoiu

Profesorul de filosofie Gabriel Săndoiu a privit întotdeauna copiii ca pe cel mai bun lucru din lume.

Viorica Mihăescu

Viorica Mihăescu știe când să le vorbească elevilor la ora de română despre Ion, când să le corecteze  greșelile gramaticale și cum să-i asculte.

Cristina Tunegaru

Cum luptă profesoara de română Cristina Tunegaru împotriva inerției din sistemul românesc de educație și ce putem învăța de la ea.

Steluța Slate

O profesoară de limba romani luptă împotriva segregării din școală și din afara ei.

Anca și Alex Băltărigă

Crescuți în spiritul matematicii ca dietă zilnică, doi tineri profesori își învață elevii să fie autodidacți.

Andrada Mazilu

O învățătoare de la un liceu cu predare în germană luptă pentru un sistem de învățământ transparent și creează pentru colegii ei spații de discuții și întrebări.

Cătălin Mihai

Un fost om de afaceri devenit profesor de psihologie își învață elevii că și ei pot fi orice vor, indiferent de vârstă și de ce spune lumea.

Florica Nicolae

Profesoara de biologie Florica Nicolae conduce de 20 de ani o școală generală dintr-un sat mic din județul Constanța. În toți acești ani a modernizat și a dotat școala pentru că nu crede că „în mediul rural nu se poate".

Marian Anghel

Cum încearcă un director de liceu să-și convingă colegii profesori că predarea nu e despre ei, ci despre elevi, și cine încearcă să îl sprijine.

Florin Șerbu

Un profesor de fizică își îndrumă elevii către materiile viitorului.

Școala9

Redacția