Ilustratoare

Alina Marinescu

Părinții nu prea înțeleg de ce, dar nu contează.

Joacă liberă și jucăriile de consum

de Miruna Tîrcă

Joaca este un drept fundamental extrem de important pentru dezvoltarea copiilor. Jucăriile reprezintă niște instrumente-cheie în acest proces, pentru că au capacitatea de a stimula și de a pune bazele abilităților cognitive și motorii ale copiilor. În plus, îi pregătesc pe aceștia pentru viitoarea viață de adulți, îi învață să coopereze, să exploreze, să comunice, să negocieze și să împartă.

Ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu: „Foarte importantă este aerisirea spațiului, dacă nu mai importantă decât distanțarea”. Studiile îl contrazic: ambele măsuri sunt „esențiale“

Florinela Iosip

La începutul lunii februarie, înainte ca peste două milioane de elevi să revină fizic la școală, ministrul Sănătății Vlad Voiculescu a declarat că aerisirea claselor este mai importantă decât respectarea distanțării de cel puțin un metru - cum recomandă Organizația Mondială a Sănătății - în vederea siguranței copiilor și angajaților din unitățile de învățământ. La solicitarea Școala 9, Ministerul Sănătății a transmis două studii pe care se bazează Vlad Voiculescu pentru această afirmație: niciunul nu arată că aerisirea ar fi mai importantă decât distanțarea fizică, ci spun că ar trebui să fie complementare.

03.03.2021

Ce am învățat în primul an

Echipa Școala9

După ce am documentat peste 260 de articole despre școală, am înțeles că elevii, profesorii, părinții, ONG-iștii și decidenții spun fiecare o altă poveste despre educație, și că rolul nostru e să facem perspectivele lor să dialogheze.

04.07.2019