Ilustratoare

Alina Marinescu

Părinții nu prea înțeleg de ce, dar nu contează.

Dezbatere. 65% dintre cititorii Școala 9 sunt în favoarea școlii online în vreme de pandemie

Florinela Iosip

În urma dezbaterii Școala 9 în care doi părinți, reprezentanți ai societății civile, și-au prezentat punctele de vedere pro, respectiv contra, școlii online în contextul pandemic, 65% dintre cititorii noștri au votat că sunt în favoarea acestui tip de învățare.

25.11.2020

O mamă, ofițer de poliție, povestește cum i s-au cerut bani pentru cadoul de Crăciun al dirigintei: „Sunt de acord cu cadourile simbolice, dar nu să se adune 900 de lei”

de Florinela Iosip

Părinții au început să strângă bani pentru a le cumpăra cadouri profesorilor. Dacă unii se orientează către daruri simbolice, flori sau bomboane, există încă mulți părinți care adună sute de lei. Asta, deși Codul de etică pentru cadrele didactice din învățământul preuniversitar și Codul Penal interzic astfel de practici. Printre părinții care au fost constrânși să dea bani se numără și o mamă care lucrează ca polițistă și al cărei „defect profesional” a făcut-o să identifice în această colectă o faptă de corupție.

19.12.2020

Liceenii

un fotoreportaj de Bogdan Dincă

Bogdan Dincă a trăit din spatele camerei tensiunea și bucuria unui Bacalaureat ca niciun altul. Timp de trei zile de examen a stat alături de părinți și elevi la porțile: Colegiului Naţional „Gheorghe Şincai”, Colegiului Tehnic Energetic, Colegiului Național „Gheorghe Lazăr”, Colegiului Național „Iulia Hașdeu”, Colegiului Național „Mihai Viteazul” și Colegiului Național Bilingv „George Coșbuc".

26.06.2020