În martie anul acesta, în Adjud, Vrancea, un elev a bătut doi profesori într-o pauză. Este un caz extrem, însă violența în curtea școlii a devenit deja un fenomen, potrivit unui studiu al World Vision: 40% dintre elevii români spun că au fost agresați verbal de alți colegi și 14% fizic. Despre acest climat a vorbit Doina Popescu, consilier școlar la Școala Gimnazială „I. G. Duca” din București, pentru Școala 9. A explicat de ce devin elevii agresivi, cum ar trebui să reacționeze cadrele didactice implicate, dar și ce sancțiuni poate aplica școala.
Un copil de cinci ani, prins sub dărâmăturile unei clădiri de 6 etaje prăbuşite în Kahramanmaraș, a fost salvat de profesorii unei şcoli din districtul turc Pazarcik, după ce mama sa, profesoară, le-a cerut ajutorul pe grupul de WhatsApp al şcolii. Turcia și Siria au fost lovite astăzi de două cutremure de 7,8 și 7,5 pe Richter. România a trimis o echipă de medici și pompieri în Turcia, scrie Libertatea, și nouă studenți români Erasmus și profesorul lor coordonator, care se aflau cazați la un hotel din Kahraman Maraș vor fi repatriați astăzi.
Înainte de începerea școlii, am revenit, după un an, la Mariana Șerban, o bunică din Rahova care le crește singură pe cele două nepoate ale ei. A fost nevoită să iasă la pensie, deși și-ar fi dorit să lucreze în continuare, pentru că s-a obișnuit printre copiii care îi spuneau „mamaie” și pensia e mai mică decât salariul. „Nu e o rușine să dai cu mătura”, spune femeia. Deși munca ei din ultimul an a însemnat mai degrabă să dezinfecteze obsesiv suprafețele din clase și băi, într-o școală cu trei schimburi de elevi.