colaboratoare

Bianca Dumbrăveanu

Încă sunt studentă la Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării. Deși sunt la specializarea Comunicare și Relații Publice, m-a atras mai mult partea de jurnalism și doar asta m-aș vedea făcând.

Profa cu lecțiile mereu făcute

De Anca Iosif, fotografie de Cătălin Georgescu

Cum rămâne Daniela Cetean un profesor implicat și conectat cu generațiile cărora le predă.

FOTOREPORTAJ. Școala în 2020. Anul în care am învățat să ne spălăm pe mâini și că educația nu se face doar la școală

de Eli Driu, Dumitru Angelescu și Vlad Chirea

2020 va rămâne în memoria a generații întregi ca anul în care nu s-a mers la școală. Anul în care am înțeles mai mult cât înseamnă colegul de bancă, în care ni s-a făcut dor de zumzăiala din pauze și de alergatul pe holuri. 2020 este și anul în care am învățat cum să ne fim aproape de departe. Și mai ales, cât de important este să ne spălăm pe mâini. Dumitru Angelescu, Vlad Chirea și Eli Driu au adunat într-un fotoreportaj cum a arătat școala în 2020. Școala fără ziduri, școala de acasă, cu resurse puține și cu multă inimă. Cei trei fotojurnaliști au surprins cu talent lecțiile pe care ni le-a predat un an teribil de greu și la care am fost evaluați în fiecare zi.

Cum sunt integrați copiii ucraineni în școlile din Polonia: „Nu vă așteptați ca un copil să vorbească din prima, se numește perioada de tăcere”

Corespondență din Cracovia, de Iulia Marin și Răzvan Luțac. Foto: Vlad Chirea

Cracovia este orașul care a primit mai mulți refugiați ucraineni decât toată România - peste 130.000. La o populație mai mică de 800 de mii de locuitori, înseamnă că la fiecare șase polonezi s-a adăugat un ucrainean. De integrarea lor se ocupă coaliția Open Krakow, formată din 71 de organizații non-guvernamentale. Școala 9 a vorbit cu Urszula Majcher-Legawiec, coordonator pentru sistemul de învățământ, pentru a afla cum se adaptează cei peste 4.000 de copii ucraineni la școlile din al doilea oraș ca mărime din Polonia.