Tinerii de azi sunt prea sensibili, este e temă predilectă atunci când se vorbește despre generații. Am provocat-o pe psihologa Diana Vijulie la o discuție despre diferențele dintre generații și despre ce înseamnă „sensibilitatea” adolescenților și tinerilor versus cea a părinților și bunicilor.
Comportamentul elevilor este „cu siguranță mai rău" după pandemie, a declarat pentru revista de opinii și cercetare Education Next, Mona Delahooke, psiholog pediatru. „Există încărcături de stres mult mai mari pe care profesorii și elevii le poartă cu ei". Ce metodele pentru gestionarea comportamentului neadecvat își fac loc la clasă?
„Mănânc doar dacă am sub 59 de kg”, „Scoate urgent asta din alimentație!” sau „Listă cu alimentele, băuturile și toate lucrurile la care am renunțat” sunt câteva dintre frazele pe care le găsești la o simplă căutare pe TikTok. Ce e în spatele lor?