Dezamăgirea resimțită de cadrele didactice la început de an școlar nu ține doar de lipsa resurselor, ci și de fragilitatea emoțională pe care o provoacă sentimentul că duc greul singuri. Consecințele acestei stări se reflectă atât în sănătatea lor psihologică, cât și în relația cu elevii. Psihoterapeuta Domnica Petrovai a vorbit înainte de un început de an școlar complicat, cu proteste și incertitudini, despre primele semne ale epuizării și strategiile care îi pot ajuta pe profesori să-și păstreze echilibrul interior.
Adelina Buțincu și Alexandru Soare, ambii elevi de liceu, s-au alăturat ONG-urilor în lupta pentru inițiativa de avea produse de igienă menstruală gratuite în școli. Au stat pe capul autorităților, iar când au văzut că ușile li se închid, au luat problema în propriile mâini și au început ei proiecte la nivel local, Adelina în liceul ei din Dorohoi, Alex, în câteva comune din Prahova. Amândoi încearcă, în felul ăsta, să combată prejudecățile, stigma și rușinea de a vorbi despre menstruație.
Mai bine de jumătate dintre români nu au citit nicio carte anul trecut, iar unul din trei nu a citit niciodată. În același timp, 97% dintre români folosesc un telefon mobil. De aici a pornit NABU, o aplicație mobilă gratuită cu cărți pentru copii, grupate pe niveluri de lectură - începător, mediu, avansat, expert. Astfel, părinții au nevoie doar de un smartphone, conexiune la internet și câteva minute în fiecare zi pentru a sprijini dezvoltarea literației copiilor lor.