Editor

Maria Bercea

Scriitor. Excelolog. Organizator. Părinte.

Kit: La prima alegere

De Anca Iosif, colaj de Oana Barbonie

La ce ne uităm, ce consumăm înainte sau după alegerile europarlamentare dacă votăm pentru prima oară?

Ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu: „Foarte importantă este aerisirea spațiului, dacă nu mai importantă decât distanțarea”. Studiile îl contrazic: ambele măsuri sunt „esențiale“

Florinela Iosip

La începutul lunii februarie, înainte ca peste două milioane de elevi să revină fizic la școală, ministrul Sănătății Vlad Voiculescu a declarat că aerisirea claselor este mai importantă decât respectarea distanțării de cel puțin un metru - cum recomandă Organizația Mondială a Sănătății - în vederea siguranței copiilor și angajaților din unitățile de învățământ. La solicitarea Școala 9, Ministerul Sănătății a transmis două studii pe care se bazează Vlad Voiculescu pentru această afirmație: niciunul nu arată că aerisirea ar fi mai importantă decât distanțarea fizică, ci spun că ar trebui să fie complementare.

03.03.2021