Editor

Maria Bercea

Scriitor. Excelolog. Organizator. Părinte.

Singură împotriva unei nedreptăți

De Nicoleta Coșoreanu, ilustrație de Iulia Ignat

O mamă încearcă să schimbe legea pentru ca și elevii orfani să poată primi burse de studiu. Acum, ei trebuie să aleagă între bursa de ajutor social și cea care le răsplătește rezultatele bune la școală. În update-ul de la finalul materialului poți citi cum a fost rezolvată situația.

VIDEO Doi învățători au transformat un autobuz vechi într-un hub educațional, în Augustin, Brașov: „Copiii pot învăța de frică sau pentru că sunt inspirați”

Doi învățători din Augustin, Brașov, au oprit un autobuz în drumul spre casare și l-au transformat în spațiu educațional. Ultimii 50 de kilometri pe care îi va mai face autobuzul care a slujit Brașovul trei decenii vor fi spre localitatea Augustin. Considerată zonă dezavantajată economic, localitatea din depresiunea Baraolt are mulți copii care au nevoie de un program de afterschool pentru cei care merg la școală sau de pregătire pentru cei care au abandonat-o. Natalia Ginghină și Adrian Secal sunt învățătorii care au creat Edubuzz, proiect pentru care și Simona Halep și-a donat ziua de naștere.

16.11.2020

Poveștile generației tale

Vrem să aflăm direct de la elevi care sunt lucrurile care îi preocupă și despre care ar vrea să citească. Așa că te invităm să ne scrii aici, anonim sau cu datele de contact, ce ai vrea să citești pe Școala9.

12.07.2018