Editor

Maria Bercea

Scriitor. Excelolog. Organizator. Părinte.

Manual de social media pentru părinți

Compilat de Sophia Tiganas, ilustrații de Mircea Pop

Șapte adolescenți ne-au scris regulile de conduită pe care și-ar dori să le respecte părinții lor pe Facebook și Instagram.

23.08.2019
if($j > 2) continue; ?> if($j > 2) continue; ?>

Răzvan, băiatul de lângă Prut, care făcea ore online sub un stâlp, va merge la unul dintre cele mai bune licee din Iași

Florinela Iosip, Eli Driu (Foto)

În urmă cu două luni, Școala 9 l-a vizitat pe Răzvan Murgu, băiatul care stă la câțiva kilometri de Prut, în satul Hermeziu - unde semnalul la Internet este foarte slab. Băiatul care tocmai a terminat clasa a VIII-a avea puține speranțe că va merge la liceu în Iași, deși este printre cei mai buni elevi din clasa lui, fiindcă părinții lui nu-și permit cheltuielile. La scurt timp după ce am publicat povestea sa, Răzvan a primit sprijin din partea unor organizații neguvernamentale și a unei firme IT, precum și meditații gratuite din partea a doi profesori de la Colegiul Național „Grigore Moisil“ din Iași.

28.07.2021