
Descoperă jurnalismul din 2014 și își dorește să continue măcar până la pensie, adică până prin 2055.

Copiii și-au trimis deja scrisorile către Laponia și în seara asta își vor primi darurile. Noi am rugat cinci profesori de la școli din zone defavorizate să ne lase să publicăm scrisorile pe care le-au trimis ei către Moș Crăciun. Vor puțin pentru ei și multe pentru elevii lor. Unele din dorințele lor se întind pe mai mulți ani, dar vom rămâne în legătură cu ei să aflăm dacă li s-au îndeplinit.
„Trebuie să mă reapuc de mers la sală, după ce începe școala”, îmi scrie azi, o colegă, pe Whatsapp. „Sau cel puțin să mă apuc să fac 10.000 de pași pe zi.” Este adevărat, perioada sărbătorilor de iarnă și vacanța din această perioadă ne fac, pe unii dintre noi, să stăm mai mult acasă, să mâncăm poate mai mult decât de obicei și să facem mai puțină mișcare. Aplicațiile pe care le avem pe telefoanele și ceasurile inteligente ne amintesc acest lucru, iar printre rezoluțiile de Anul Nou pe care le formulăm se află și aceasta: la anul voi face mai mulți pași sau voi face mai multă mișcare.
Plătesc statul și, mai ales, părinții.