Reporter

Medeea Stan

Descoperă jurnalismul din 2014 și își dorește să continue măcar până la pensie, adică până prin 2055.

Goana după cea mai bună școală

de Ana Maria Ciobanu, ilustrație de Cristina Barsony

O coordonatoare de after-school consiliază părinții și militează pentru investirea energiei în creșterea calității școlilor de cartier. Pentru că totul ar putea fi mai simplu.

07.03.2019

Cum se face testul de salivă. Medic pediatru: „Există riscul ca elevul să meargă liniștit și infectat la școală, cu testul negativ în buzunar”

de Adelina Mărăcine

Medicul pediatru Eduard Egri se arată sceptic în privința eficacității testelor din salivă, ce urmează să ajungă în școli și explică de ce testarea elevilor ar putea fi un dezastru. În același timp, grijile cu privire la dificultatea testării sunt șterse de un video realizat de o fetiță, în vârstă de nouă ani, care face o demonstrație video și arată că și cei mici se pot autotesta.

27.11.2021

Profesorii de română din Iași care formează iubitori de literatură. „Să faci la ore numai teste de Bac e calea sigură de a-i face pe elevi să se plictisească”

de Ema Tănase

Profesorii Nicoleta și Emil Munteanu predau limba și literatura română într-unul dintre cele mai bune colegii din Iași - „Mihail Sadoveanu”. În afara școlii sunt, alături de elevii lor, jurnaliști culturali la revista Alecart. Invitați la toate festivalurile mari de literatură și poezie din țară, redacția celor doi profesori ieșeni a devenit o veritabilă școală de literatură. În plus, de câte ori au ocazia, invită mari scriitori la ore. Profesorii cred că un bun mod de a distruge dorința unui elev de a citi este să te concentrezi, în toți cei patru ani de liceu, pe pregătirea pentru bacalaureat.

21.11.2022