Fotograf

Cătălin Georgescu

E pretutindeni și cu ochii-n patru. Se simte mai bine afară decât în casă.

De la egal la egal

de Bianca Ceică, fotografii de Matei Bumbuț

Cei mai buni profesori de educație sexuală din licee sunt chiar adolescenții.

if($j > 2) continue; ?> if($j > 2) continue; ?>

Rețeaua binelui. Calculatoare oprite în drumul spre casare pentru școlile și elevii care au nevoie

de Andreea Archip. Foto: Dumitru Angelescu

Calculatoare scoase din uz primesc o viață nouă cu ajutorul angajaților de la Ateliere Fără Frontiere, adică persoane vulnerabile care cu greu și-ar găsi de lucru în altă parte. Sunt șomeri de multă vreme sau care n-au avut niciodată un loc de muncă, victime ale violenței domestice sau traficului, persoane eliberate din pușcărie sau aflate în sistemul de probațiune. Calculatoarele reparate de ei ajung la școlile sau elevii care au nevoie, iar în perioada pandemiei această nevoie a explodat. Școala 9 a mers pe fiecare verigă din acest lanț al binelui: de la ONG-ul care a donat calculatoarele până la elevii de la Școala nr. 2 din Videle care au primit un laborator de informatică funcțional.

22.06.2021