reporter

Florinela Iosip

Învață să cunoască oameni și să scrie din 2016. A lucrat la Realitatea TV, Adevărul și Libertatea, unde este reporter și acum.

STUDIU Profesori, medici, polițiști, părinți și supereroi. La ce „profesii“ visează copiii la 5 ani

de Florinela Iosip

Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OECD) a publicat recent rezultatele unui studiu realizat pe un eșantion reprezentativ de copiii de 5 ani din SUA, Estonia și Anglia. Acesta a dezvăluit că modelele din familie și din cultură (povești, filme, desene) au un rol important în dezvoltarea aspirațiilor copiilor. Raportul mai arată că abilitatea de a citi și a înțelege un text în rândul copiilor de 5 ani este mai influențată de situația economică a familiei decât de faptul că sunt fete sau băieți. Adică sărăcia afectează mai mult capacitatea de învățare a unui copil decât genul.

28.03.2021

Harta elevilor înscriși la orele remediale. Peste 10 mii de copii sunt numai din Iași. „Au venit părinți să-și înscrie copiii pentru că nu mai știu să citească”

Florinela Iosip

Aproape 140 de mii de elevi de școală generală s-au înscris în programul Ministerului Educației pentru ore remediale, cei mai mulți din Iași, Argeș și Bacău. La aceștia se adaugă 90 de mii de liceeni care recuperează lacunele din pandemie prin programul ROSE. Nevoia este însă mult mai mare: datele de la guvern și de la IRES estimează că între 600 de mii și un milion de copii au avut acces limitat la educație online în ultimul an, adică de cel puțin trei ori mai mulți. Din analiza Școala 9 rezultă și că județele cu cei mai mulți elevi înscriși la ore remediale nu sunt neapărat și județele cu cele mai multe pierderi de învățare.

24.03.2021

O nouă lege a educației naționale, dar noi n-am înțeles nimic din prima. Cinci articole bune din actuala lege, care au fost măcelărite

de Antonia Pup. Foto: Vlad Chirea

Antonia Pup, coordonator advocacy la Societatea Academică din România și  fost președinte al Consiliului Național al Elevilor, a realizat pentru Școala 9 o analiză a articolelor din legea educației în vigoare care au fost modificate, cu toate că erau inițiative foarte bune. Alte articole n-au fost aplicate niciodată, cum este înființarea Bibliotecii Școlare Virtuale și a Platformei școlare de e-learning care ar fi fost extrem de utile în perioada școlii online.

15.01.2021

1 Decembrie pe șleau, cum nu se învață la școală. De ce nu se vorbește despre contribuția femeilor și minorităților la Marea Unire?

Absolvent de istorie și cercetător Vlad Pașca explică părți importante din istoria României, de la sclavia romilor, Holocaust, relația cu maghiarii, războaiele mondiale și Marea Unire. O face în filmulețe de câteva minute pe Youtube, o contrapondere fără trufie, dar încăpățânată la istoria oficială, pe care am învățat-o cu toții de decenii.

„Noi nu învățăm istoria oamenilor, nu învățăm despre oameni, ci învățăm despre stat”, crede Vlad Pașca.

01.12.2020

Radiografia educației din România

De Nicoleta Coșoreanu, ilustrații de Sorina Vazelina

De Ziua Educației, am selectat cifrele care fac o radiografie a sistemului românesc de învățământ.

05.10.2018