alumnă Teach for Romania

Nastasia Alexandru

Este alumnă Teach for Romania, făcând parte din a cincea generație susținută de organizație.
Din 2023, în cadrul departamentului de susținere a profesorilor, dezvoltă programul de formare a competențelor socio-emoționale la elevi și a fost formator în cadrul proiectului „Caravana literației”, două intervenții strategice ale Teach for Romania.
„Caravana literației” – un proiect ambițios de literație, implementat cu sprijinul Pepco Romania cu scopul de a oferi copiilor acces la resurse educaționale de calitate, pentru a ne asigura că toți copiii din școală au o fundație solidă de literație, cât și să stimulăm pasiunea pentru lectură, construind astfel o bază solidă pentru dezvoltarea lor pe termen lung.

Riscurile dacă unele licee vor organiza examen de admitere. Între „o victorie a mafiei meditațiilor” și „elevii buni oricum vor ajunge la școli bune”

Colegiile naționale la care se intră deja cu medii mari vor putea să organizeze examene de admitere pentru maxim 90% din numărul de locuri. Restul vor fi ocupate prin repartiție computerizată, pe baza mediei la Evaluarea națională. Este una dintre propunerile din noua lege a educației aflată în dezbatere publică până pe 24 august. Mai multe voci din educație și-au exprimat îngrijorarea că măsura ar adânci segregarea „de lux” și alimenta „mafia meditațiilor”.

15.07.2022

Profesorii noștri în 2018

de Școala9

În primul nostru an, am publicat portretele unor profesori care ne-au inspirat și de la care credem că au mulți de învățat, fie că sunt în sistemul de educație, fie că nu. Acestea sunt modelele noastre de profesor și ne bucurăm să-i punem pe toți pe aceeași pagină.

26.12.2018

Principalele schimbări din noua lege a educației: examen de admitere la liceu, alt tip de Bac, salarii mai mari cu 43% pentru profesorii debutanți, direcții județene în loc de inspectorate

Ministrul Educației Sorin Cîmpeanu a prezentat cele mai importante schimbări pe care le aduce noua lege a educației ce va intra în dezbatere publică începând de mâine. Timp de 35 de zile, oricine va putea să trimită propunerile pe care le are privind noul pachet de legi, propuneri care ulterior vor fi integrate în proiectul ce va merge în Parlament. Potrivit calendarului Ministerului, acest lucru ar trebui să se întâmple pe 1 septembrie.

12.07.2022