În fiecare vineri a lunii aprilie, artistul George Roșu vă așteaptă cu câte un mesaj din lumea celor care cuvântă. De data asta, un interviu cu Diana Filimon, președinte Forum Apulum, un ONG pe steroizi, cum l-a numit el.
Cinci familii din Barcelona au convins sute de părinți și copii să meargă pe două roți la școală, oprind circulația pe anumite artere, o zi pe săptămână, scrie NPR. Fiindcă numărul lor a crescut rapid, poliția îi escortează, iar bulevardul pe care zburau zilnic 20.000 de mașini este vinerea rezervat bicicliștilor. O inițiativă asemănătoare de încurajare a mersului pe bicicletă există și la Iași. Însă în continuare, în cele mai poluate orașe din România, elevii sunt duși de părinți în mașina personală la școală. Alte orașe din țară au găsit soluția liniilor speciale de transport public pentru elevi.
Cercetătorul scoțian David MacMillan, 54 de ani, chimist laureat al premiului Nobel, a acordat publicației „Libertatea” un interviu în exclusivitate. Acesta a vorbit despre importanța popularizării științei în contextul crizelor globale, fie ele sanitare sau conflicte armate, dar și despre cum vede el predarea materiei chimie în școli.